Prawo do informacji

Prawo do informacji
betnovate c maść cena najbardziej korzystna w Poznaniu Kalium Effervescens opinie

Rodzice mają pełne prawo wiedzieć wszystko o szczepionkach, które mają być lub już są podawane ich dzieciom. Realia są jednak takie, że większość matek i ojców niespecjalnie interesuje się tą sferą. Wolą oni zaufać państwu oraz lekarzom i w gruncie rzeczy na nich przerzucić odpowiedzialność za działanie szczepionki. Chyba niezbyt często słyszymy o rodzicach, którzy żądają szczegółowej i zrozumiałej informacji o składzie szczepionek, przebiegu badań klinicznych i tak dalej. Inna sprawa to mentalność lekarzy, którzy często traktują pacjentów z pewną nonszalancją. Prośba o przekazanie wiedzy spotyka się z nerwową reakcją specjalisty, który uważa, że rodzic podważa jego kompetencje. Tymczasem chodzi o sprawę fundamentalną, czyli dobro dzieci.

Ustalmy zatem rzecz kluczową – to rodzice są w największym stopniu odpowiedzialni za los swoich pociech i mają prawo o tym losie decydować. Dziecko nie jest własnością państwa ani przychodni, nie zostało nikomu oddane w kuratelę. Dlatego rodzicom należy się kompleksowa opieka merytoryczna, w ramach której każda wątpliwość powinna zostać rozwiana. To wymaga jednak aktywnej postawy samych rodziców, o co nie zawsze łatwo.

Należy także szukać wiedzy na własną rękę. Dostępne są publikacje, w tym rozprawy naukowe poświęcone tematowi szczepień. Kopalnią informacji jest także internet, choć z natury rzeczy powinniśmy podchodzić z dystansem do zamieszczanych tam treści.

Polio Sabin cena szczególnie groźna żółtaczka zastoinowa zwana jest również cholestazą

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *