Szczepienia to nie oczywistość

Szczepienia to nie oczywistość

Minęły czasy, gdy konieczność zaszczepienia dzieci była niepodważalna i nikt nawet nie próbował z nią dyskutować. Owszem, istnieją zalecenia w zakresie szczepień, ale organy państwa zaczynają dostrzegać, że fala sceptycyzmu odnośnie szczepionek dotarła również do Polski.

Fakt ten spotyka się z różnymi reakcjami, z których niemal każda jest daleka od optimum. Zagorzali zwolennicy szczepień, najczęściej osoby ściśle związane ze środowiskiem medycznym, odnoszą się do krytyków lekceważąco.

Zarzucają im niewiedzę, ignorancję i wręcz działania na szkodę zdrowia najmłodszych. Z kolei nie mniej zagorzali przeciwnicy mówią o globalnym spisku koncernów farmaceutycznych i lekarzy, których celem jest zarabianie kosztem zdrowia ludzkości.

Pogodzenie tych dwóch grup to ciężkie zadanie, jak zawsze w przypadku silnie spolaryzowanych stanowisk. Co zatem należałoby uczynić, aby dojść do ładu z tematem szczepień? Przede wszystkim, należy dyskutować o faktach, a nie o mitach.

Obie strony sporu powołują się na swoje badania i analizy, choć w gruncie rzeczy jedynie środowiska popierające szczepionki przebijają się do opinii publicznej z medycznymi argumentami. Tu przyda się apel do mediów, by dbały o równowagę w naświetlaniu problemu.

Skoro wiemy, że temat budzi silne kontrowersje i sporo emocji, to warto pokusić się o spojrzenie na sprawę z większego dystansu. Niekoniecznie trzeba to robić z pozycji eksperckich, ale raczej z naciskiem na zrozumienie ludzi.

Relenza 5mg ulotka spowodowane żółtaczką objawy u dzieci wymagają leczenia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *